להיפרד בהבנה

עצי שילון

ג' עמדה מולי, ובסערת רגשות גדולה תיארה את המצב שהיא נמצאת בו. את הידרדרות היחסים שהחלה לפני חמש שנים, את השנתיים האחרונות שהפכו בלתי נסבלות, ואת ההחלטה שהגיעה אליה, להיפרד.
בשנה האחרונה הגיעה אלי לפגישת אימון וייעוץ כלכלי אשה נעימה מאוד בשם ג'.

מסתבר שבני הזוג עברו טיפול זוגי ושום דבר לא עזר התקשורת בניהם לא קיימת המצב בבית מתוח מאוד האווירה עכורה, בן זוגה נמנע להגיע בזמן הביתה כל אחד מבני הזוג ישן בחדר אחר. המצב לא בריא עבורה עבורו ובמיוחד עבור הילדים וטובה שעה אחת קודם לפרק את החבילה.

יחד עם הרצון החד משמעי להיפרד ג' הביעה הרבה חששות לגבי המצב הכלכלי שהיא עלולה להיקלע שהרי עד היום נכנסות 2 משכורות לכלכלת המשפחה ועם הגירושין המצב ישתנה.

איך היא תעמוד בכל מה שעומד בפניה?

איך היא תעמוד מול בן זוגה שהוא אדם מאוד אסרטיבי ותדרוש, כמה תדרוש ואיך הוא יגיב לדרישות שלה?

ניכר היה מאוד במצבה של ג' שהיתה מאוד נסערת עם הרבה מאוד פחדים מה יהיה? פחדים שגורמים לתקיעות במצב הקיים, אי עשייה, וחוסר יכולת לעשות את הצעדים הראשונים כדי לבצע את ההחלטה שהחליטה כבר.

ג' תיארה בפני שהמצב מדיר שינה מעינה וגורם לה לתפקד בחיי היום יום שלה לא טוב, בלשון המעטה, פוגע בבצוע התפקיד שלה בעבודה בנוסף לזאת היא מפחדת שכתוצאה מכך המשרה שלה בסכנה ויפטרו אותה ממקום עבודתה. המתח שהיא נמצאת בו פוגע ביחסים שלה עם הילדים מה שגורם לה לייסורי מצפון גדולים.

קצת פרטים על ג' היא בת 40 יש לה 2 ילדים בן ובת 10 ו13 גרה במרכז הארץ כיום עובדת במשרה מלאה. כאשר הילדים היו קטנים עבדה בעבודות במשרה חלקית לטובת גידול הילדים. בחמש שנים האחרונות כשהילדים גדלו אפשרה לעצמה ג' לקחת על עצמה עבודה במשרה מלאה ולהקדיש תשומת לב יותר לקריירה שלה. עם כל הקושי הגדול שחוותה השכילה ג' להבין שכדאי לעשות סדר בכל הנושאים הכלכליים על מנת להגיע לתהליך הגירושין כשיש לה ידע. כמו כן הביעה רצון ללכת לגישור כדי לסיים את התהליך מהר יותר ועל הצד הטוב יותר.
בתהליך הגירושין יש יותר אפשרות  לשלוט במצב, להגיע להסכמות משותפות ובאמצעות תהליך הגישור, שעולה פחות משמעותית, לחסוך כסף רב.

בתהליך האימון בצענו בוחן מציאות של המצב הכלכלי הקיים.

ג' הבינה מה ההוצאות ההכרחיות עבור הילדים

מה ההוצאות עבור כלכלת הבית בכלל

בצענו בוחן מציאות לגבי כל הנכסים המשותפים שנצברו במהלך השנים לשני בני הזוג במהלך חיים ביחד כזוג נשוי. דירה, קופות גמל, פנסיה ועוד ומה ההשלכות הקיימות.
התוצאה הבנה ברורה מה הסעיפים החשובים לה במיוחד עליהם היא לא אמורה לוותר בתהליך הגישור לגירושין. בנוסף חשיבה קדימה מה הפעולות שיהיה עליה לבצע על מנת לשמור על תקציב כלכלי שיאפשר לה שקט כלכלי לאורך זמן.

לאחר תהליך מיפוי כל המשאבים הכלכליים הבינה ג' את המציאות שהיא נמצאת בה  החרדות והפחדים התפוגגו. נכון שהמצב בפני עצמו הוא אתגר ממשי אבל כאשר קיים ידע והבנה ניתן היה להתחיל את הצעדים המתבקשים לקראת הפרידה.

השלב הבא ג' אזרה עוז לפנות בבקשה לפירוק הזוגיות פתחה תיק בבימ"ש והציעה לבן זוגה ללכת לגישור משפחתי.

בן זוגה הסכים לסיים את הנישואין שלהם בגישור בני הזוג הגיעו להבנות ותוך 5 פגישות גישור "נסבלות" התהליך הסתיים ובני הזוג התגרשו. ידע והבנה של המצב יצרו מציאות ברורה שסייעה לכל תהליך הגירושין להסתיים עד כמה שניתן. שהרי בני זוג מתגרשים אבל הילדים, יישארו תמיד של  שניהם.

חומר למחשבה לפני שאתם מחליטים לעשות את הצעד הבא לגירושין ממליצה בחום לעשות שעורי בית לבחון: אולי ניתן לשקם אותם במידה והמחלוקות הן בעקר סביב התנהלות כלכלית?

במידה וגמלה בכם המחשבה לגירושין ידע והבנה מוקדמים עשויים להקל על כל התהליך.

מניסיוני כמי שמלווה נשים וגם גברים לאחר גירושין אכן המצב השכיח לפחות בתחילת הדרך, הוא של פגיעה במצב הכלכלי וירידה ברמת החיים. לעומת זאת  איכות החיים עשויה להיות טובה יותר מצב המאפשר פתיחת הזדמנויות חדשות ותיעול המשאבים האישיים
לטובת דברים שחשובים בחיים.

אני כאן לכל שאלה אשמח לסייע,

מכל הלב

עצי שילון

מאמנת כלכלית למשפחה ומגשרת

עצי שילון לוגו